Jarosław Kaczyński i prokuratura z pytaniami ws, inwestycji w Pastuchowie

Mieszkańcy w Pastuchowie nie ustępują w sprawie inwestycji w tej wsi, która według nich została wykonana wadliwie. Telewizja, szereg posłów, którzy występowali w tej sprawie z pytaniami nie skłania naszych władz do konkretnego działania i wyjaśnienia w tej kwestii w sposób jednoznaczny. Do listy zainteresowanych inwestycją dołączył Jarosław Kaczyński i prokuratura.

Kwestia inwestycji w Pastuchowie to sprawa rozległa i wielowątkowa. Nakłada się tu wiele kwestii, które dotyczą de facto jednych prac. Rozpoczęcie robót przy budowie kanalizacji w Pastuchowie miało być skokiem cywilizacyjnym dla wsi. Finalny efekt mimo zapewnień okazał się delikatnie mówiąc nie taki jak zapowiadano na co skarżą się mieszkańcy wsi.

Zakład Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej otrzymał na ten cel dofinasowanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na kwotę 7.869.744.24 zł. Pożyczka ta musiała zostać zabezpieczona ze względu na kondycję finansową Zakładu zastawem przez Gminę budynków użyteczności publicznej tak jak stary budynek Urzędu Miejskiego czy budynki Szkół Podstawowych i Przedszkola w naszej gminie. Finalny koszt inwestycji w Pastuchowie to 11.388.966.99 zł. kwoty te podaje za artykułem jaki pojawił się w Rozmaitościach Jaworzyńskich (biuletyn Urzędu Miasta). Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała firma HYPMAR z Modlęcina.

Sprawa inwestycji w Pastuchowie jest na tym etapie sprawą bardzo skomplikowaną jeżeli chodzi o jej wyjaśnienie. Ma na to z pewnością wpływ długi czas w jakim są artykułowane zarzuty mieszkańców. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że właśnie wspomniany czas pokazał, że faktycznie mamy tu do czynienia co najmniej z uchybieniami. Wystarczy wspomnieć o niedawnym zapadlisku na ulicy Ogrodowej w Pastuchowie.

W sprawę byli zaangażowani posłowie, telewizja, gazety. Nie spowodowało to jednak, że Urząd Miejski na czele z burmistrzem, czy Zakład Usług Komunalnych poczuwaliby się do jakiekolwiek odpowiedzialności, czy wyjaśnień. Mieszkańcy nie ustępują mimo wszystko i proszą o pomoc kolejne osoby i instytucje. Do opisywanej sprawy odniósł się Jarosław Kaczyński, który skierował szereg pytań do Urzędu Miejskiego w tej sprawie. Prokuratura Krajowa również zaznajamiając się ze sprawą odesłała ją według właściwości miejscowej do prokuratury w Świdnicy. Według moich ustaleń prokuratura w Świdnicy rozpoczęła pierwsze czynności w tej sprawie. Poniżej pisma dotyczące sprawy.

 

Czy wyjaśnienie niejasności wokół inwestycji w Pastuchowie doczeka się szczęśliwego finału? Czas pokaże. Być może kampania wyborcza jaka aktualnie trwa da większy asumpt do skutecznego działania w tej sprawie.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska