Krzyże pokutne czy pojednania? Szlakiem średniowiecznych tragedii [KRZYŻ W JAWORZYNIE ŚLĄSKIEJ]

Przy współpracy z Łukaszem Soboczyńskim – byłym mieszkańcem Pasiecznej, historykiem i znawcą średniowiecza w ramach serii o krzyżach pokutnych, pojednania dziś porozmawiamy o krzyżu w Jaworzynie Śląskiej.

Często je mijamy, często nie zwracamy na nie uwagi, często są zapomniane, wrosłe w naszą rzeczywistość. Dla większości z nas znane jako krzyże pokutne, wydaje się, że właściwiej byłoby nazwać je krzyżami pojednania, o ile faktycznie nimi są. To ciekawe ślady średniowiecznej historii naszych ziem. Świadkowie tajemniczych lub nawet tragicznych wydarzeń z przeszłości.

Kamienny krzyż w Jaworzynie Śląskiej stoi na placu przy kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Stanął w tym miejscu w 2004 roku. Pierwotnie usytuowany był w okolicach Starego Jaworowa przy drodze do Świdnicy. Po wypadku drogowym z jego udziałem został przeniesiony do Jaworzyny Śląskiej.

Krzyż zbudowany jest z granitu i posiada wymiary 95x73x24 cm. Jego ciekawostką są wgłębienia, które według niektórych badaczy mogły służyć jako miejsca do zapalania świec.

Na krzyżu z jego tyłu widać niewyraźny ryt miecza

Poniżej zdjęcie krzyża z 1976 roku w jego pierwotnym miejscu.

foto: Wieści Gminne, polska.org

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz