Krzyże pokutne czy pojednania? Szlakiem średniowiecznych tragedii [KRZYŻE W PASTUCHOWIE]

Przy współpracy z Łukaszem Soboczyńskim – byłym mieszkańcem Pasiecznej, historykiem i znawcą średniowiecza w ramach serii o krzyżach pokutnych, pojednania dziś porozmawiamy o krzyżach w Pastuchowie

Często je mijamy, często nie zwracamy na nie uwagi, często są zapomniane, wrosłe w naszą rzeczywistość. Dla większości z nas znane jako krzyże pokutne, wydaje się, że właściwiej byłoby nazwać je krzyżami pojednania, o ile faktycznie nimi są. To ciekawe ślady średniowiecznej historii naszych ziem. Świadkowie tajemniczych lub nawet tragicznych wydarzeń z przeszłości.

Zgrupowanie kamiennych krzyży w Pastuchowie znajduje się wokół kościelnego muru przy kościele pw. św. Barbary. Mówimy tu o trzech formacjach, z czego jeden jest w bardzo nikłym stopniu widoczny spod tynku.

Pierwszy krzyż, najbardziej kojarzony, usytuowany jest przy głównej drodze obok kościelnego muru. Dziś przekrzywiony, zbudowany jest z piaskowca i posiada wymiary 74x89x24 cm. Na krzyżu widoczny jest zarys miecza, kordu.

Dwa kolejny krzyże usytuowane są z boku muru kościelnego. Pierwszy, większy bardziej widoczny, wkomponowany w mur, zbudowany jest z granitu i posiada wymiary 134×83 cm. Na jego powierzchni widać zarys najprawdopodobniej miecza.

Trzeci krzyż, ledwo widoczny spod warstwy tynku posiada wymiary 81x11x4 cm. W jego przypadku możemy mówić bardziej o konturze krzyża z racji jego położenia

Poniżej zdjęcie krzyża kamiennego przy głównej drodze z 1976 roku

foto: Wieści Gminne, polska.org

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz