Lokale gastronomiczne na terenie gminy z małą ulgą

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej 9 marca jednym z punktów obrad było zwolnienie z opłaty za pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Wpisuje się to w pomoc dla przedsiębiorców oferowaną przez gminę w czasie pandemii.

Epidemia covid – 19 z którą mierzymy się od dłuższego czasu generuje wiele problemów związanych nie tylko z naszym trybem życia, czy rezygnacją z wygód do jakich przywykliśmy. To czas kiedy poprzez różne obostrzenia i ograniczenia cierpią przedsiębiorcy i gospodarka. Nie ma możliwości zarobkowania na swoich usługach, a jeżeli pojawia się taka możliwość to na krótki czas lub w ograniczonym zakresie. Dłuższy przestój powoduje, że nasi przedsiębiorcy coraz głębiej sięgają do rezerw finansowych co generuje negatywne skutki. W radzeniu sobie z takim stanem rzeczy powinna pomagać gmina, która rozumiejąc te uwarunkowania daje różne możliwości do przetrwania tego czasu choćby w ulgach na daniny jakie pobiera od rzeczonych przedsiębiorców. Jedną z takich danin jest właśnie m.in opłata za pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Pomysł nie jest nowy i wprowadzony już w wielu samorządach. Po długim czasie przyszedł czas również na naszą społeczność.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej 9 marca jednym z punktów obrad było zwolnienie z opłaty za pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Przedstawiony przez burmistrza projekt w tym zakresie spotkał się z aprobatą rady w całości i uchwalony jednogłośnie przez obecnych radnych na sesji. Uchwała zakłada zwolnienie z drugiej i trzeciej raty opłaty za pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych za 2021 rok. Do sprawy jako jedyny ustosunkował się podczas sesji radny Wojciech Syntyrz, który przed głosowaniem stwierdził, że jest w ciągłym kontakcie z naszymi przedsiębiorcami, który nie czują pomocy ze strony gminy i proponowana ulga powinna być uchwalona jednogłośnie, aby pomóc naszym mieszkańcom. Dodał również, że zwolnienie dotyczy pozwolenia na sprzedaż alkoholu na miejscu, a lokale mogą prowadzić sprzedaż jedynie na wynos. Pobieranie więc aktualnie takiej opłaty jest niesprawiedliwe, dlatego przyjęte rozwiązanie jest jak najbardziej uzasadnione.

Uchwała została pozytywnie zaakceptowana przez radnych. Mimo, że przekładając wspomnianą ulgę na liczby bezwzględne to nie jest to duża suma to należy się cieszyć, że choć w takim zakresie nasi przedsiębiorcy dostaną wytchnienie w tym trudnym czasie. Pomocy, choćby małej nigdy za wiele.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz