Nowy przetarg na „śmieci”. Jest milion drożej

17 czerwca 2022 otwarto oferty na przetarg ws. wywozu śmieci. Do przetargu stanął tylko Zakład Oczyszczania Miasta Sp. z.o.o z zaproponowaną kwotą o milion złotych większą niż dotychczas.

Z gospodarką śmieciową wiąże się problem, który przetoczył się przez cały kraj wraz z podwyżkami, które za nią szły. Jest to spory koszt dla gospodarstw domowych, które przy aktualnych problemach gospodarczych muszą jeszcze bardziej odczuwać kwoty, które już wtedy były spore. Przyszłość może okazać się jeszcze bardziej brutalna biorąc pod uwagę pierwsze „przymiarki” do kolejnej umowy, jaką musi podpisać nasz Urząd.

Aktualna umowa na wywóz śmieci kończy się 31.12.2022 roku. Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej rozpisał już przetarg na ciągłość gospodarowania śmieciami, co pokazało z czym być może będziemy musieli się mierzyć na przyszłość.

Dotychczasowa oferta opiewała na kwotę 8 062 355,52 zł i realizował ją Zakład Oczyszczania Miasta Sp. z.o.o. Przy wskazanej cenie za wywóz na osobę należało zapłacić 29 zł. Była to bardzo dotkliwa podwyżka, która przy dużych problemach z odbiorem śmieci bardzo bulwersowała naszych mieszkańców.

17 czerwca 2022 otwarto oferty na nowy przetarg ws. wywozu śmieci. Do przetargu stanął tylko Zakład Oczyszczania Miasta Sp. z.o.o, który dotychczas zajmował się tym sektorem w naszej gminie. Aktualnie zaproponował on jednak kwotą o milion złotych większą niż dotychczas. Urząd Miejski chciał przeznaczyć na to zadanie 8 707 344 zł. Jest to wzrost około 13%, co pokrywa się z aktualną inflacją i zapewne wynika z wyższych kosztów wszystkiego niż dotychczas. Uśredniając jest to comiesięczny koszt większy o około 40 tys. niż dotychczas.

Czy w takich okolicznościach czeka nas kolejna podwyżka za wywóz śmieci? Czy może przetarg zostanie rozpisany jeszcze raz, albo Urząd Miejski będzie szukał oszczędności, aby pokryć różnicę wzrostową? Czas pokaże.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz