Pieniądze spalone w kopciuchu

Projekt z dofinansowaniem do wymiany źródeł ciepła w naszej gminie okazał się „klapą”. Szumne zapewnienia, zaangażowane pieniądze, na końcu stan nie odbiegający zasadniczo od zastanego.

Postawa pro ekologiczna, alarmowanie o smogu to próba naprawienia tego o czym wcześniej nie myśleliśmy a powróciło do nas ze zdwojoną siłą. Wszyscy z nas doskonale znają nasze gminne powietrze w zimny, zimowy dzień, kiedy musimy ogrzewać domy i mieszkania. „Kopciuchy” pokazują wtedy swoje prawdziwe oblicze, które jest czarne, duszące i utrudniające funkcjonowanie. Remedium na ten problem miało być dofinansowanie do wymiany starego, trującego źródła ciepła i wymiany na ekologiczne, które będzie służyć na długi czas. Była to intratna propozycja dla niezdecydowanych, ponieważ wymiana ogrzewania pokrywając go w całości z własnej kieszeni to kosztowne wyzwanie i nie każdego na to stać. Projekt ruszył, był bardzo chętnie proponowany, apetyty mieszkańców a tym samym pierwsze koszty zostały zaangażowane. Wykonanie i przyznanie pokazało prawdziwe oblicze sprawy, czyli ciągły nad stan „kopciuchów” i rozczarowanie mieszkańców. Trzeba tu jednak wyjaśnić i usystematyzować pewne kwestie, aby sprawa była maksymalnie jasna.

Nasza Gmina uczestniczyła w projekcie pod nazwą: Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej. Dzięki temu mieszkańcy mogli otrzymać dofinansowanie do wymiany pieców z „kopciuchów” na bardziej ekologiczne. Według danych zawartych na stronie internetowej projektu zainteresowanie w Gminie Jaworzyna Śląska było ogromne – złożono aż 132 wnioski na łączną kwotę prawie 2,2 mln zł. Po weryfikacji wniosków i uwzględnieniu puli przeznaczonej dla naszych mieszkańców okazało się, że do grantu zakwalifikowano tylko 14 (!) wniosków a szczęśliwcom zostanie wypłacona łącznie kwota „zaledwie” 241 388,01 zł.

Dla porównania w projekcie bierze udział 15 jednostek samorządu terytorialnego a na tą chwilę mniej od naszej Gminy udzielono wsparcia tylko Gminie Walim. Co warte podkreślenia np. Gmina wiejska Świdnica dofinansuje 45 grantów na ponad 900 tys. zł, Marcinowice 70 wniosków na ponad 1,3 mln zł.

Jak udało mi się ustalić, wiele osób, które składały wniosek, zaciągnęło wcześniej kredyty w bankach sądząc, że otrzyma dofinansowanie. Ponadto aby mieć szansę otrzymania grantu niezbędnym było przeprowadzenie audytu energetycznego, którego koszt wynosił pomiędzy 500 a 700 zł. Mieszkańcy mogą czuć tutaj naprawdę duże zdenerwowanie z powodu braku przydziału grantu oraz wydanych niepotrzebnie pieniędzy na audyt.

W mojej opinii realizacja opisanego  dofinansowania w 10-tysięcznej Gminie jaką jest Jaworzyna Śląska to kuriozum. W takie tempo oznacza, że z kwestią wymiany kotłów będziemy zmagać się jeszcze przez długie lata, o ile nie dziesięciolecia. Czas w tej kwestii nie jest naszym sprzymierzeńcem i zdecydowanie gra na niekorzyść nas wszystkich . Świadczą o tym wyniki pomiaru powietrza, które dokonywane są w Jaworzynie Śląskiej. Jak widać poniżej normy przekroczone są kilkukrotnie

Do końca marca gminy mogą dołączać do programu Czyste Powietrze prowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zapewne uczyni to i nasz Urząd a burmistrz odtrąbi sukces (w odpowiedzi na ten artykuł). Zasadność przywołanego programu jest bezdyskusyjna. Pamiętajmy jednak i nie dajmy się zwieść szumnym hasłom. Czyste Powietrze dotyczy tylko domów jednorodzinnych, wyżej opisywany projekt Aglomeracji dotyczył wszystkich typów nieruchomości. Co z mieszkaniami, których u nas w Gminie nie brakuje a to one są głównymi źródłami smogu? Jedna z szans została zaprzepaszczona.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz