Podwyżka za wywóz śmieci stała się faktem

Wczoraj 28 grudnia na XXIV sesji Rady Miejskiej obradowano m.in. nad podwyżką za wywóz śmieci. Po głosowaniach Rady stała się ona faktem.

Wczorajsza sesja Rady Miejskiej miała bardzo mocny wydźwięk jeżeli chodzi o egzystencję naszych mieszkańców. Niestety w tym wypadku wiąże się to z wyższymi opłatami.

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej uchwalono nową stawkę za wywóz śmieci, która od 1 stycznia będzie wynosić 29 złotych za osobę. Dla zobrazowania sytuacji przez ostatni rok, rodzina czteroosobowa (2+2) przy stawce 26 zł płaciła 104 zł miesięcznie, aktualnie ta sama rodzina będzie płacić 119 złotych miesięcznie.

Ulgi za posiadanie kompostownika i dla rodzin wielodzietnych pozostają na niezmienionym poziomie. Za korzystanie z kompostownika zaoszczędzimy 1 zł, a wielodzietna rodzina, czyli przynajmniej z trójką dzieci, 2,60 złotych od osoby.

Wnioski radnych Marcina Kantora i Wojciecha Syntyrza, aby rodzina wielodzietna mogła skorzystać ze zwiększonej ulgi – 4,35 zł, a przy korzystaniu z kompostownika ulga ta wynosiła 3 zł nie znalazła aprobaty większości Rady Miejskiej i niestety propozycje te przepadły w głosowaniu.

Finalnie za podwyżką za wywóz śmieci byli radni: Artur Nazimek, Sebastian Grajaszek, Wiesław Dybeł, Adrianna Kotów-Jędras, Barbara Chromy, Marian Gawron, Romuald Madaj, Sylwester Terpic.

Przeciw: Anna Szczepaniak-Jaroszewska, Marcin Kantor, Grażyna Bugajska, Mariusz Więcek i Wojciech Syntyrz

Wstrzymał się Arkadiusz Stelmach

Nieobecna była radna Katarzyna Chmielowiec

Wskazana, nowa stawka obowiązywać będzie od 1 stycznia 2021 roku. Obowiązek segregacji śmieci jest obligatoryjny i dotyczy każdego mieszkańca.

Nowy przetarg na wywóz śmieci wygrał Zakład Oczyszczania Miasta ze Świdnicy, który jako jedyny stanął do przetargu. Umowa z wyżej wymienioną firmą obowiązywać będzie przez dwa lata.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz