Podwyżki za ścieki i wodę od 25 stycznia

Na stronie Zakładu Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej pojawiła się informacja o podwyżce za ścieki i wodę. Informacja nie jest szerzej kolportowana w przestrzeni publicznej, a wydaje się się bardzo istotna z punktu widzenia interesu mieszkańców.

Nowy rok to czas, kiedy nasze portfele są wyraźnie „odchudzone” szczególnie w aktualnych czasach, kiedy cały czas mierzymy się z reperkusjami wirusa covid, wojny na Ukrainie i inflacji. Kiedy myślimy, że zaczynamy bilansować nasze budżety przychodzi kolejna informacja o planowanych podwyżkach. Taka sytuacja wyniknęła za sprawą decyzji i informacji Zakładu Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej.

Na stronie Zakładu Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej pojawiła się informacja o podwyżce za ścieki i wodę. Informacja nie jest szerzej kolportowana w przestrzeni publicznej, a wydaje się się bardzo istotna z punktu widzenia interesu mieszkańców. Planowana podwyżka będzie wyrażać się średnio w 22% wzroście za wodę i blisko 30% za ścieki. Przyjrzyjmy się szczegółom sprawy.

Do tej pory za wodę płaciliśmy 4,55 zł z Vat, aktualnie stawka będzie wynosić 5,56zł. Jest to wzrost na poziomie 22 %. Za ścieki płaciliśmy do tej pory 10,37 zł z Vat, teraz zakładana jest stawka 13,46 zł. Należy tu wyszczególnić, że rada miejska w Jaworzynie Śląskiej przyjęła uchwałę o dopłacie do ścieków w wysokości 1,07 netto, czyli de facto zapłacimy w tym przypadku 12.30 zł. Szczegółowe tabele z rozpiską całego zagadnienia dostępne są na stronie http://www.zukjaworzyna.pl/.

Taryfa będzie obowiązywać od dnia 25 stycznia 2024 roku na okres 3 lat.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska