Pokłosie artykułu o Komandach Stalagu VIII A Görlitz w naszej Gminie

Po publikacji wczorajszego artykułu o Komandach Stalagu VIII A Görlitz w naszej Gminie, odezwał się jeden z naszych czytelników z ciekawymi informacjami

Wczorajszy artykuł o Komandach Stalagu VIII A Görlitz w naszej Gminie (link TUTAJ) wzbudził duże zainteresowanie wśród naszych czytelników. Redakcja otrzymała kilka wiadomości z podziękowaniami za te informacje. Pojawiła się również korespondencja z czytelnikiem, który przekazał ciekawe wiadomości, jak mówi związane najprawdopodobniej z komandem w Piotrowicach Świdnickich.

Czytelnik, który chciał zachować anonimowość, dlatego nie napisał o tym otwarcie w komentarzu, opisał swoje znalezisko, które może być związane z jednym z komand. Nasz informator twierdzi, ze kiedyś wspólnie z kolegą podczas poszukiwań z wykrywaczem metali znalazł na polu za lasem w kierunku Piotrowic Świdnickich około 50 sztuk różnych monet francuskich z roku 1938, 1941,1942. Oprócz tego udało się ustalić rosyjskie kopiejki z tych samych lat i kilka belgijskich guzików wojskowych. Wszystko to na terenie około 100 metrów kwadratowych. Dodatkowo znaleziono dużo niemieckich monet z lat wojennych.

Mając na uwadze wielonarodowść takich komand, które były złożone z jeńców z całej Europy można domniemywać, że są to właśnie pozostałości po nich na terenie naszej Gminie. Jak bowiem można tłumaczyć takie nagromadzenie artefaktów, które pozornie nie powinny mieć ze sobą związku.

Historia naszej Gminy pokazuje, że jest w niej jeszcze wiele ciekawych i nie odkrytych aspektów. Mimo, że nie mamy bezsprzecznej pewności, że opisane rzeczy należały do jeńców komanda, można założyć, że są to pozostałości po stalagu lub zagubione pamiątki po pracach polowych jakie najprawdopodobniej prowadzili pod przymusem na terenie naszej Gminy. Kwestia jest otwarta, ale rozbudza wyobraźnie i daje do myślenia,

info od czytelnika
foto: zinfo.pl

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Jedna myśl na temat “Pokłosie artykułu o Komandach Stalagu VIII A Görlitz w naszej Gminie

Dodaj komentarz