Poniemiecki cmentarz w Tomkowej godnie uszanowany

Grupa radnych wraz z mieszkańcami Tomkowej, Jaworzyny Śląskiej i Witkowa w sobotę (17 października) podjęła się posprzątania zaniedbanego poniemieckiego cmentarza w Tomkowej.

O cmentarzu w Tomkowej pisałem m.in w tamtym roku przy okazji serii artykułów o niemieckich śladach na naszych nekropoliach. Jego stan – bardzo niepokojący poprzez zaniedbania, wieloletnie niszczenie czy nagromadzenie różnych krzaków i śmieci był obrazem przykrym, niestety wpisującym się w tendencje ogólnego obrazu starych poniemieckich nekropolii, nie tylko na naszym terenie.

Czas przed świętem Wszystkich Świętych był świetną okazją do ponownego zainteresowania się nim i zrobienia tam względnego porządku. Zadanie naprawdę nie było łatwe poprzez nagromadzenie się różnych czynników jakie trzeba było zwalczyć, aby wykonać to zadanie.

Grupa Radnych Mariusz Więcek, Wojciech Syntyrz, Marcin Kantor, Prezes nowo powstałego stowarzyszenia w Witkowie „Jaworzyna Śląska – świadomi mieszkańcy” – Robert Cichawa, mieszkańcy wsi Tomkowa i moja skromna osoba przystąpili w sobotni ranek do prac porządkowych. Przywitała nas od wejścia gęsta sieć krzaków, gałęzi, śmieci i wszystkiego co sprawiało, że stare groby można było zobaczyć tylko spod ich obecności. Metodycznie, wspólnym wysiłkiem odsłanialiśmy jednak kolejne sektory cmentarza napotykając przy tym wiele ciekawych szczegółów tego miejsca, których nie można było dojrzeć przed posprzątaniem. Mowa tu np. o fundamentach małej kaplicy jaka tam istniała a dziś nie ma po niej śladu.

Praca trzeba przyznać, że praca nie zawsze była łatwa poprzez padający przelotnie deszcz czy pilnowanie odstępów między pracującymi, aby dochować wszelkich wymogów sanitarnych. Efekt końcowy dał jednak dużo satysfakcji w postaci widoku oddania cmentarza jako nekropolii a nie wydzielonego murem małego lasku, co cieszy i daje nadzieję na przyszłość.

Prace przy cmentarzu w Tomkowej można zaliczyć do udanych, pokazujących, że istnieje w naszej gminie potencjał do oddolnej pracy. Był to również pokaz człowieczeństwa i pochylenia się nad istotą śmierci i szacunku do ludzi, którzy tam spoczywają. Cmentarz i dbanie o niego jest jednym z mierników naszego człowieczeństwa.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz