Projekt Gminnego Programu Wymiany Pieców złożony. Czy zostanie przegłosowany?
Grupa radnych Rady Miejskiej złożyła projekt uchwały dotyczący Gminnego Programu Wymiany Pieców, przez który będzie możliwość uzyskania gminnej dotacji dla mieszkańców i co za tym idzie zwiększyć ilość wymienianych pieców.
Kwestia wymiany pieców i ewentualne dotacje do tej sprawy jakie były wielokrotnie obiecywane to problem bardzo palący w naszej gminie. Wszyscy z nas doskonale znają nasze gminne powietrze w chłodny, zimowy dzień, kiedy musimy ogrzewać domy i mieszkania. „Kopciuchy” pokazują wtedy swoje prawdziwe oblicze, które jest czarne, duszące i utrudniające funkcjonowanie. Mając to na uwadze wysuwane były liczne napomnienia ze strony lokalnych samorządowców, którzy utyskują na ten fakt nie robiąc nic lub niewystarczająco dużo, aby pomóc w podjęciu takiej inwestycji danego mieszkańca, co wiąże się ze sporymi kosztami.
Żeby zobrazować ten problem należy unormować kwestie związane z rożnymi programami, które były wprowadzane w naszej gminie do tej pory, ale poza hucznymi obietnicami wynikała z nich bardzo znikoma pomoc lub narażano tylko mieszkańców na koszty, które ponosili nie dostając w zamian absolutnie nic. Rozgoryczenie w tej sprawie było i jest duże.
W 2018 roku Rada Miejska przed zbliżającą się kolejną kampanią wyborczą wprowadziła gminny program oparty o uchwały tejże rady, który dotyczył mieszkań i domów jednorodzinnych. Mogli w nim uczestniczyć nie tylko właściciele, ale również najemcy lokali. Później pojawił się program pilotowany przez Aglomerację Wałbrzyską gdzie na złożonych 132 wniosków, gdzie trzeba było ponosić koszty ekspertyz itd. na własny koszt, dotację otrzymało tylko 14 mieszkańców (o sprawie pisałem szerzej TUTAJ). Aktualnie obowiązuje program Czyste Powietrze, który dotyczy wyłącznie domów jednorodzinnych. Od niedawna pilotowany jest projekt dla mieszkań z tego samego programu, ale w tym przypadku należy być właścielem mieszkania (wyklucza to lokale komunalne). Warto również dodać, że starając się o pieniądze ze wspomnianego programu musimy być przed podjęciem inwestycji. Program nie przewiduje rekompensat za wymianę źródła ciepła na przed złożeniem wniosku.
Jak widać programów jest sporo, nie wprowadzają one jednak defacto żadnych instrumentów pomocowych, które mogły by zmniejszyć emisję szkodliwych substancji. Najbardziej potrzebujący mieszkańcy, dla których inwestycja wymiany źródła ciepła to spory wydatek muszą robić to na „własną rękę”, nie otrzymując często za to żadnej rekompensaty. Taki stan rzeczy rzutuje również na ilość takich inwestycji, który wciąż jest niewystarczający do poprawy standardów powietrza, którym wszyscy oddychamy w okresie grzewczym.
Klub radnych Rady Miejskiej (Grażyna Bugajska, Wojciech Syntyrz i Marcin Kantor) złożył projekt uchwały mający na celu powrót Gminnego Programu Wymiany Pieców, w którym poprzez gminną dotację dla mieszkańców można by było zwiększyć ilość wymienianych pieców. Jest to swoisty powrót do gminnych dotacji, które były już wprowadzane przez Radę Miejską we wspomnianym 2018 roku. Należy jednak aktualnie zabezpieczyć odpowiednią kwotę przed wprowadzeniem budżetu na przyszły rok, aby program wprowadzić w życie.
O sprawie napisał radny Wojciech Syntyrz: „Wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców przygotowaliśmy uchwałę powołującą Gminny Program Wymiany Pieców. Głównym jego celem jest wsparcie finansowe przy wymianie kopciuchów na ekologiczne źródła ogrzewania. Jak istotnym problemem w naszej Gminie jest jakość powietrza w okresie grzewczym nie trzeba nikomu wyjaśniać. Program ten ma być kolejnym czynnikiem poprawiającym ten stan rzeczy. Jeśli uchwała wejdzie w życie w takim kształcie to z dofinansowania będą mogli skorzystać nie tylko właściciele nieruchomości ale również najemcy lokali komunalnych. Co istotne do 2024 roku na terenie Dolnego Śląska powinny zostać wymienione wszystkie kopciuchy nie spełniające norm. Ten proces powinien przyspieszyć, jeśli ma się to odbyć na czas. Do tego niezbędne są takie programy. Jakie będą losy tej uchwały? Przekonamy się na najbliższej sesji Rady Miejskiej”
Czy opisywany program, który w jakimś stopniu mógłby pomóc najbardziej potrzebującym mieszkańcom zostanie zaaprobowany przez większość Rady Miejskiej? To okaże się na najbliższej sesji. Problem jest duży i prędzej czy później będziemy musieli się z nim w sposób kompleksowy poważnie zmierzyć. Inicjatywa po stronie gminy w tej sprawie wydaje się nieunikniona. Pytanie co weźmie górę – polityka czy dobro mieszkańców.