Relikwie Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki czuwają nad nami

Wczoraj 17 marca 2021 roku w naszej parafii w Jaworzynie Śląskiej odbyła się duża uroczystość wprowadzenia relikwii Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Licząc historycznie są to trzecie relikwie w jaworzyńskiej świątyni, które zostaną z nami na stałe.

Droga tych relikwii do naszej parafii nie była łatwa. Różne przeciwności losu nie pozwalały na wprowadzenie ich wtedy, kiedy było to zaplanowane. Wydaje się jednak, że czas oczekiwania na nie został dobrze spożytkowany co można wnioskować po wczorajszej, nabożnej ceremonii wprowadzenia ich do naszej świątyni. A są to relikwie nie byle jakie, bliższe niż każde inne, ponieważ mówimy o fragmentach doczesnych szczątków osoby, która na naszych oczach tworzyła historię, wolną Polskę i zapłacił za to najwyższą cenę.

Wczoraj 17 marca 2021 roku w naszej parafii w Jaworzynie Śląskiej odbyła się duża uroczystość wprowadzenia relikwii Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Są to relikwie pierwszego stopnia, gdzie czczona jest krew błogosławionego męczennika. Uroczystości przewodniczył Biskup Świdnicki Ks. Marek Mendyk.

O relikwiach i całej historii związanej z ich wędrówką do naszej wspólnoty wyczerpująco opowiedział Pan Ireneusz Besser – Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w „Karolinie”: „Nasz śp. proboszcz Janusz Stokłosa zwrócił się do NSZZ „Solidarność” z ZPS „Karolina” z prośbą o czynienie starań o pozyskanie relikwii dla naszego kościoła parafialnego w Jaworzynie Śląskiej. Byliśmy ogromnie zaskoczeni i poruszeni prośbą Naszego proboszcza. Podjęliśmy odpowiednie starania, ale niestety – ciężka choroba naszego duszpasterza odsunęła wszystko w czasie, gdyż potrzebna była oficjalna zgoda władz kościelnych oraz dochowanie odpowiednich procedur. Pomimo choroby ks. Janusz cały czas dopytywał czy uda się do Jego Parafii sprowadzić relikwie. Po raz pierwszy udało się to 29 października 2017 r., kiedy to na mszy świętej w Jaworzynie Śląskiej mogliśmy adorować wypożyczone z Dzierżoniowa relikwie ks. Jerzego Popiełuszki. Radość naszego proboszcza i zaangażowanie mieszkańców Gminy stały się dla nas dodatkową motywacją, aby relikwie znalazły się na stałe. Dzięki wspólnym działaniom z kol. Piotrem Majchrzakiem – Wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” dotarliśmy do Kustosza Relikwii w Białymstoku. W piśmie, które podpisał również nasz nowy Proboszcz Parafii ks. dr. Arkadiusz Chwastyk, podkreśliliśmy m.in., że Jaworzyna Śląska jest gminą ciężkiej pracy. Nasi mieszkańcy pracują głównie na kolei czy w rolnictwie, a największym zakładem przemysłowym jest ZPS „Karolina”. Wielu z nas pamięta męczeńską śmierć ks.Jerzego Popiełuszki z rąk komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Śmierć za wiarę, za wyznawane zasady, którym był wierny do końca swoich dni. Jednak Ksiądz Jerzyto również patron wszystkich pracowników. Pamiętamy doskonale i rozumiemy jego słowa – „Człowiek pracujący ciężko bez Boga, bez modlitwy, bez ideałów będzie jak ptak z jednym skrzydłem dreptał po ziemi”. 11 lutego 2020 roku w Białymstoku, odbyła się Msza Święta, na której zostały przekazane nam relikwie krwii
pierwszego stopnia z rąk Kanclerza Kurii Biskupiej ks. Andrzeja Kakarenko oraz sióstr zakonnych, które przygotowały Relikwiarz. Po 124 latach wprowadzimy w Jaworzynie Śląskiej pierwsze relikwie. To wielkie wyróżnienie i zobowiązanie dla nas. Niech wstawiennictwo błogosławionego księdza Jerzego przynosi obfite łaski kapłanom – sługom Słowa i Eucharystii, wszystkim parafianom, rodzinom, dzieciom i młodzieży, osobom starszym, chorym i ubogim, a także członkom NSZZ „Solidarność” w Jaworzynie Śląskiej.”

Warto tutaj dodać, że relikwie Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki to trzecie relikwie w naszej wspólnocie, które zostaną z nami na stałe. Oprócz wczoraj wprowadzonych jedne znajdują się w ołtarzu głównym kościoła, gdzie spoczywają relikwie męczenników. Dziś z racji utraty dokumentów są one niewiadomego pochodzenia. Drugie znajdują się w ołtarzu soborowym, gdzie znajduje się relikwiarz przywieziony ze wschodu przez parafian z Pasiecznej.

Wczorajsza uroczystość w naszej parafii to uroczystość bardzo ważna i z racji okresu pandemii bardzo symboliczna. Nasza parafia zyskała bardzo ważnego orędownika, który będzie czuwać nad naszą parafią i ludźmi pracy. Warto aby nabożeństwo do tych relikwii stało się częścią życia parafii i zostało z nami na stałe.

foto: Marek Kozieł

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Jedna myśl na temat “Relikwie Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki czuwają nad nami

  • 19 marca, 2021 o 2:49 pm
    Permalink

    Wszystko pięknie mam tylko pytanie
    Jak to się stało że mieszkańcy miasta i gminy nie wiedzieli że relikwie są u niektórych mieszkańców (wybranych ???)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *