Sołtysi z podwyżkami

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej jednym z punktów obrad było rozpatrzenie uchwały w sprawie podwyżek diet dla sołtysów w Gminie Jaworzyna Śląska.

Na wczorajszej sesji Rada Miejska obradowała w sprawie uchwały podwyższającej diety sołtysów na terenie Gminy Jaworzyna Śląska. Z prośbą w tej sprawie zgłosiła się grupa sołtysów, która zawnioskowała o rewaloryzację swoich poborów ze względu na zwiększenie obowiązków wynikających z ich funkcji.

Burmistrz przed podjęciem rzeczonej uchwały również wypowiedział się w podobnym tonie mówiąc o dużej i szanowanej pracy sołtysów, która znacząco wzrosła zwłaszcza w ostatnim czasie. W sprawie wypowiedział się również Wojciech Syntyrz, który także podkreślił szacunek do pracy w sołectwach, ale jak powiedział, aktualny czas, w którym wpływy do budżetu są niepewne i kiedy musimy rekompensować straty poniesione przez lokalnych przedsiębiorców, nie jest dobrym momentem. Według radnego sprawę ewentualnych podwyżek należałoby zatem przenieść na bardziej stosowny czas, kiedy sytuacja finansowa Gminy będzie bardziej stabilna.

Projekt uchwały zakładał 75% wzrostu do kwoty 350 złotych.

Za projektem zagłosowali radni: Artur Nazimek, Sebastian Grajaszek, Katarzyna Chmielowiec, Adriana Kotów – Jędras, Sylwester Terpic, Marian Gawron, Arkadiusz Stelmach, Romuald Madaj i Barbara Chromy.

Przeciw byli radni: Wojciech Syntyrz, Anna Szczepniak – Jaroszewska, Mariusz Więcek i Grażyna Bugajska.

Nieobecni byli radni: Marcin Kantor i Wiesław Dybeł.

Przypomnijmy, że ostatnia podwyżka dla sołtysów miała miejsce w 2016 roku i do tej pory dieta sołtysa wynosiła 200 złotych. Dwunastu sołtysów oprócz przegłosowanych diet otrzymuje 5% od sumy zebranego podatku rolnego, leśnego i nieruchomości na swojej wsi.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz