Tajemnica grobu przy drodze ?

Według relacji mieszkańców wsi Milikowice, obok dzisiejszego Majątku Ziemskiego w Milikowicach miał znajdować się grób osoby z rodziny właścicieli pałacu z tejże wsi.

Na łamach Wieści pisałem już o zrujnowanym pałacu i parku w Milikowicach, a także o wspomnieniach o nim z lat kiedy był jeszcze użytkowany. Podczas rozmów o tym miejscu pojawiły się bardzo ciekawe relacje na temat zapomnianej dziś lokalizacji, która miała być miejscem ostatniego spoczynku jednej z osób z rodziny właścicieli pałacu i majątku.

Relacja choć ustna daje kilka wskazówek, że historia może mieć umocowanie w rzeczywistości. Miejsce o którym wspominam znajduje się na granicy Milikowic z Witkowem vis a vis zrujnowanego pałacu, obok dzisiejszego Majątku Ziemskiego. Teren ten wygląda jak niczym nie wyróżniający się klomb, obok którego miała być kiedyś zatoczka autobusowa. Według relacji aktualnych mieszkańców, a także mieszkańców narodowości niemieckiej, którzy przyjeżdżali tu po wojnie i wspominali Polakom o tej sprawie miała, być tu pochowana jedna z osób z rodziny właścicieli pałacu. Padało nawet konkretne nazwisko i stopień pokrewieństwa. Niestety, nikt teraz nie potrafi sobie tych danych przypomnieć. Na miejscu tym miał być również głaz z tablicą pamiątkową po którym nie ma dziś śladu, choć niektórzy mówią, że długo był jeszcze na miejscu.

Czy wspomniane miejsce jest miejscem ostatniego spoczynku? teren na którym rosną duże stare drzewa wygląda jak miejsce przygotowane pod specjalne przeznaczenie, ale czy faktycznie wiązało się to z pochówkiem? relacje mieszkańców jasno na to wskazują.

foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz