Tajemnicze wzgórze w Milikowicach wojskowym magazynem?

Niecały rok temu przybliżałem naszym czytelnikom nigdy wcześniej nieopisane wzgórze w Milikowicach, które skrywa w sobie dziwne konstrukcje nieznanego przeznaczenia. Dziś pojawiają się co do niego nowe wspomnienia i informacje, które w jakiś sposób opisują go w większym zakresie.

Niecały rok temu przybliżałem naszym czytelnikom nigdy wcześniej nieopisane wzgórze w Milikowicach, które skrywa w sobie dziwne konstrukcje nieznanego przeznaczenia (link do artykułu TUTAJ). Podczas rozmowy z jednym z mieszkańców Milikowic uzyskałem ciekawą informację na temat tego miejsca, które wpisuje się w jego historię i tajemnicę.

Dla przypomnienia zalesione wzgórze posiada w sobie wielki, wykopany lej, w którym z jednej strony pozostały fragmenty bliżej nieokreślonej budowli. Dziś po niej zostały tylko ściana i zawalony betonowy strop. Ogólnie całe wzgórze usiane jest wykopami i transzejami podobnymi do tych jakie znamy np. ze strzelnicy w Świdnicy. Po drugiej stronie wzgórza znajduje się druga niezidentyfikowana budowla. Jest to wejście do betonowego tunelu, które schodzi pod dużym kątem w dół. Lekko skręca by zakończyć się zawałem kamieni.

Podczas pierwszego rekonesansu tego miejsca jeden z mieszkańców opowiadał, że jeżeli chodzi o stan tych budowli, to przynajmniej od lat 70-tych wyglądają tak samo. Mówił także o relacjach starszych osób, które twierdziły, że zasypany w tym miejscu tunel miał prowadzić, aż do milikowickiego parku.

Niedawno rozmawiałem z kolejnym mieszkańcem tej wsi, który podzielił się ze mną innym wspomnieniem na temat tego miejsca. Twierdził, że w latach 60-tych miejsce to było odcięte od dostępu dla miejscowej ludności tabliczkami o zakazie wstępu ze względu na teren Wojska Polskiego, ponieważ znajdował się tam magazyn. Dopytywałem czy chodzi o Wojsko Polskie czy Radzieckie, ponieważ w bliskiej odległości stacjonowały takie jednostki. Kategorycznie stwierdził, że mowa tu o Wojsku Polskim.

Temat jest bardzo ciekawy a strzępy informacji o tym miejscu podsycają jeszcze bardziej tą ciekawość. Jeżeli faktycznie znajdował się tam magazyn wojskowy to zapewne była to jego wtórna funkcja. Jakie było pierwotne przeznaczenie tego miejsca i z jakim zamysłem było ono budowane? Każdy kto miałby więcej informacji na temat tego miejsca prosiłbym, aby podzielił się tym ze mną. Warto rozwiązać tajemnice tych bunkrów, jak mówią o ich mieszkańcy Milikowic.

Foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz