Tytuły „Zasłużony dla Gminy Jaworzyna Śląska” przyznane. Są osoby zasłużone. Poseł Michał Dworczyk również

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej jednym z punktów, który został dodany w ostatnim momencie było przyznanie tytułów honorowych „Zasłużony dla Gminy Jaworzyna Śląska”. Wśród uhonorowanych znalazły się doskonale nam znane osoby, które od lat służą nam jako mieszkańcom. Kandydatura posła Pana Michała Dworczyka również znalazła aprobatę u większości radnych.

O kontrowersyjnej decyzji dotyczącej przyznania tytułu „Zasłużony dla Gminy Jaworzyna Śląska” dla posła Michała Dworczyka z Prawa i Sprawiedliwości pisałem dwa dni temu, kiedy pojawiła się uchwała dotycząca właśnie jego osoby. O szczegółach i kulisach sprawy można przeczytać TUTAJ. W tamtym momencie była to tylko propozycja, która miała zostać poddana pod głosowanie na nadchodzącej sesji Rady Miejskiej. To co wydawało się bardzo możliwe, po wczorajszych obradach radnych stało się faktem.

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej, gdzie głównymi punktami było uchwalenie budżetu na przyszły rok, pod debatę dopuszczono również głosowanie nad przyznaniem tytułu „Zasłużony dla Gminy Jaworzyna Śląska”. O takim obrocie sprawy radni (szczególnie opozycyjni, ponieważ okazało się, że propozycja przyznanie tego tytułu wypłynęła ze strony burmistrza i radnych z jego komitetu) dowiedzieli się w zeszły piątek, gdzie sesja Rady Miejskiej miała odbyć się we wtorek.

Jeżeli chodzi o kandydatury, to większość z nich, czyli przyznanie tej godności dla Pani Teresy Gawron, Pana Macieja Plenclera, Pana Krzysztofa Sołtysa i Pana Piotra Gerbera nie wzbudziły żadnych sprzeciwów i w dowód faktycznego szacunku dla tych osób, radni zagłosowali jednogłośnie. Kiedy doszło do dyskusji nad kandydaturą dla Pana Michała Dworczyka, posła z Prawa i Sprawiedliwości głos zabrał radny Wojciech Syntyrz, który stwierdził, że to bardzo ryzykowna i niestosowna kandydatura. Mimo tego, większością głosów tytuł dla wspomnianego posła został przyznany.

O głos w sprawie poprosiłem radnego Wojciecha Syntyrza. O to co powiedział o sprawie: „W mojej opinii tytuł honorowy powinni otrzymywać mieszkańcy Gminy bądź osoby na co dzień z nią związane – czy to przez pracę społeczną czy innego rodzaju działalność służącą lokalnej społeczności.

Uważam, że taką decyzją gmina się ostatecznie „szufladkuje” politycznie. Co wówczas jeśli w skutek przyszłorocznych wyborów parlamentarnych dojdzie do zmiany władzy w Warszawie? Wówczas ta uchwała będzie nam jako Gminie zapamiętana. Uważam że na tak niskim szczeblu samorządu terytorialnego nie ma miejsca na upartyjnienie lecz współpracę ze wszystkimi środowiskami.

Wiele miast z perspektywy czasu miało później problemy ze swoimi „honorowymi”. Takie osoby powinny być nieskazitelne. Czy politycy szczebla centralnego są według opinii publicznej takimi postaciami? To pytanie zostawiłem radnym do rozwagi.”

Mój komentarz do sprawy, jako redaktora portalu Wieści Gminnych możecie Państwo spodziewać się po świętach Bożego Narodzenia.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska