Uczniowie naszych szkół objęci opieką stomatologiczną

Jak poinformował radny Wojciech Syntyrz, uczniowie naszych szkół podstawowych od końca listopada mogą korzystać z usług stomatologicznych w naszej Samorządowej Przychodni Zdrowia w ramach kontraktu z NFZ.

Zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami, od 13 września zadaniem Gminy jest zapewnienie uczniom szkół opieki stomatologicznej w szkole, pobliskim gabinecie czy dentobusie. Radny Wojciech Syntyrz 26 września wystosował interpelację z zapytaniem na jakim etapie jest wdrożenie tej regulacji. Urząd Miejski odpowiedział, że oczekuje na regulacje prawne w tej sprawie, aby móc wdrożyć program w życie. Radny wykazał na jednej z sesji, że omawiane regulacje istnieją i gminy ościenne korzystają z nich wprowadzając bez przeszkód w życie tą ważną kwestię. Na tą replikę radny niestety nie doczekał się odpowiedzi na wspomnianej sesji.

Wczoraj radny Wojciech Syntyrz poinformował, że jego zabiegi przyniosły jednak pozytywny efekt, ponieważ Gmina od końca listopada podpisała umowę z Samorządową Przychodnią Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej na korzystanie z usług stomatologicznych przez naszych uczniów. To cieszy, ponieważ choć nie w awangardzie to jako Gmina staramy się nie odbiegać od ogólnoprzyjętych standardów.

Przypomnijmy, że do tej pory, aby nasze dzieci mogły korzystać z usług stomatologicznych w ramach umowy z NFZ obowiązywały je limity. Teraz po wprowadzeniu odpowiedniej regulacji dla uczniów szkół taki limit jest zniesiony i NFZ płaci za każdego ucznia zgodnie z przepisami.

Dobro naszych pociech jest sprawą bardzo ważną. Warto tu otwarcie powiedzieć, że nie każdego rodzica stać na prywatną opiekę dentystyczną dla swojego dziecka, co omówione przepisy wprowadzają i wyrównują, dając tym samym szansę na leczenie stomatologiczne bez znanych limitów NFZ.

foto: esanok.pl (zdjęcie poglądowe)

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz