„W tym działaniu widać strach burmistrza” – nowy podział okręgów wyborczych w naszej gminie

Od jakiegoś czasu mówiło się o dziwnych machinacjach jeżeli chodzi o okręgi wyborcze, w których będą mogli startować kandydaci do Rady Miejskiej. Wczoraj Komisarz wyborczy opublikował nową listę w tym zakresie. Co powodowało burmistrzem, że zaproponował np. jeden okręg w którym jest np. ulica 1-go Maja i Kościelna?

Wybory samorządowe, gdzie po przedłużonej kadencji o blisko pól roku będziemy wybierać burmistrza i radnych do Rady Miejskiej odbędą się 7 kwietnia tego roku. Zasady od zawsze dla każdej ze stron były znane jeżeli chodzi o wytypowanie kandydatur i wszystkie inne kwestie z tym związane. Przy nadchodzących wyborach tak nie będzie. Nasi włodarze zapewne przy konsultacjach z radnymi ze swojego komitetu zaczęli bardzo dziwne „ruchy” jeżeli chodzi o nowy podział okręgów wyborczych w naszej gminie. Kolejną z propozycji zaakceptował w końcu Komisarz Wyborczy i opublikował te wyniki na stronie PKW. Zasadniczo nic oprócz okręgu trzeciego nie utrzymało się w mocy. Spójrzmy na nowy wykaz:

A tak wyglądał obowiązujący do tej pory podział:

Na stronie Gminy Jaworzyna Śląska pojawiła się dziś na ten temat informacja w której nic nie zostało wytłumaczone, jakie były powody takich decyzji. O wypowiedź do sprawy poprosiłem radnego Wojciecha Syntyrza: „Nowy podział mandatów to polityczna zagrywka burmistrza. Gołym okiem widać, że okręgi stworzone są wprost pod niektórych radnych sprzyjających włodarzowi. Inne mają nam skomplikować start. W tym działaniu widać strach burmistrza przed niekorzystnym wynikiem wyborczym. Mimo tych przeciwności i rzucanych kłód pod nogi jestem przekonany, że w tej sytuacji poradzimy sobie. Warto podkreślić, że zmiany nie były konsultowane z wszystkimi radnymi. Czy tak mają wyglądać demokratyczne standardy?”

Od kiedy radni Rady Miejskiej ze strony burmistrza wiedzieli o nowym podziale? od kiedy włodarze naszej gminie tworzyli nową mapę okręgów wyborczych? na te pytania jak zawsze nie dostaniemy odpowiedzi. Mieszkańcy mają się z tym pogodzić i koniec. Do sprawy odniosę się w osobnej opini, ponieważ sytuacja łamania jakichkolwiek standardów ze strony rządzącej są naprawdę niepokojące.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska