„Wiemy lepiej, będzie dobrze” – refleksja nad rolą mieszkańców w gminie [OPINIA]

11 marca 2020 miało odbyć się pierwsze spotkanie w sprawie propozycji przebiegu korytarzy autostrady A4 i drogi ekspresowej S5. Kwestia ta pozostaje żywo w zasięgu naszych zainteresowań ze względu na wytyczenie wskazanych tras również przez terytorium naszej gminy, co nasuwa refleksje na temat reakcji naszej gminy, co do informowania o sprawie, ale także innych kroków, jakie w mojej opinii powinno się podjąć.

Na wstępie należy zaznaczyć, że w swojej opinii będę abstrahował od samej zasadności i potrzeby wskazanych tras na terytorium naszej gminy, ponieważ to temat bardzo złożony i należałoby poświęcić mu czas w osobnym tekście. Nie ulega jednak wątpliwości i trzeba to mocno podkreślić, że sprawa ta w swoich zamierzeniach na trwałe zmieniałaby i na nowo określała naszą gminę na następne lata.

11 marca 2020 miało odbyć się pierwsze spotkanie w sprawie propozycji przebiegu korytarzy autostrady A4 i drogi ekspresowej S5. Ze względu organizacyjnych termin ten nie jest już aktualny i proponowane spotkanie odbędzie się w innym czasie, o czym jako jedyne poinformowały Wieści Gminne w mojej osobie jako mieszkańca prowadzącego medium dotyczące spraw naszej gminy. Informowały o tym samorządy w Żarowie czy Marcinowicach, które również są objęte propozycją przebiegu dróg. U nas stałą taktyką głucho się milczy. Co ważne spotkanie docelowo ma być zorganizowane dla przedstawicieli lokalnych samorządów (powiatów, gmin), instytucji odpowiedzialnych za zagospodarowanie terenu oraz mieszkańców tych obszarów. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy czyli szacunku i dopuszczania głosu mieszkańców, którzy wedle mojej wiedzy mają swój pogląd na sprawę i chcieliby wyrazić je podczas wspomnianej dyskusji, kiedy będzie wyznaczony nowy termin spotkania.

Przy opisywaniu tej kwestii mieszkańcy mają prawo czuć niepokój i zdezorientowanie, gdzie ktoś podkłada im mapkę z propozycją przebiegu trasy i arbitralnie daje do zrozumienia, że będziecie mieć drogę. Sprawa ta nie jest jednak tak prosta i mieszkańcy jako tworzący i kreujący naszą gminę, mają prawo do wypowiedzenia się w sprawie, o czym nasi włodarze najwyraźniej zapominają. Jest to sprawą przykrą i ubolewam nad tym.

Chciałbym być dobrze zrozumiany i nie wytwarzać przekonania o własnej nieomylności. Nie są to fantazje Pana Burskiego tylko najzwyklejsza oczywistość którą rozumie się np. 12 kilometrów dalej czyli w Żarowie. Otóż tamtejszy samorząd organizuje otwarte spotkanie dla mieszkańców tej gminy przed spotkaniem ogólnym, aby wsłuchać sie w ich głos w tej sprawie i starać się go wyartykułować na przyszłym ogólnym spotkaniu w powiecie, gdzie będzie można wykazać swoje wątpliwości czy propozycje dotyczące sprawy. Z czym pojedzie nasza gmina? Póki co to zagadka włodarzy, która martwi, bo mówimy o sprawach wspólnych i powinniśmy o nich dyskutować a przynajmniej wysłuchać. Kolejny raz zawodzi informacja ze strony Urzędu Miasta (mowa o zmianie terminu spotkania z 11 marca, która do publikacji artykułu nie pojawiła się na stronie Urzędu Miejskiego), kolejny raz mieszkańcy mają prawo mieć poczucie ignorowania i braku możliwości wypowiedzi w sprawie, która może nas orientować na pokolenia.

Aby moje konkluzje nie były tak ponure, liczę, że Pan Burmistrz weźmie tym razem odpowiedzialność za kierowanie gminą i spojrzy na przykłady z innych, jak widać bardziej proobywatelskich samorządów, które z nami sąsiadują. Dobrze zrobi to nie tylko jemu, ale przede wszystkim mieszkańcom.

foto: polska.org, Urząd Miejski Żarów (fanpage)

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Jedna myśl na temat “„Wiemy lepiej, będzie dobrze” – refleksja nad rolą mieszkańców w gminie [OPINIA]

  • 5 marca, 2020 o 10:43 pm
    Permalink

    Witam..własnie.. władze z osciennych miast słuchaja głosu mieszkaców swoich ..a NASZA władza ma to gdzies..!!!!!!!!! wazne ze na konto kasa wpływa..!!!!!!!!!!!!!!! wogoel sie miastem nie intersuja władze.. ale coz.. mieszkancy wybrali takiego burmistrza..sa tego efekty…!!!!!!!!! i tyle czasu sie jeszcze musimy meczyc z takimi władzami….

Dodaj komentarz