Wszystko zaczęło się 176 lat temu

Wczoraj (28 października) obchodziliśmy 176 rocznicę otwarcia linii kolejowej z Wrocławia do Świebodzic. Wspomniane wydarzenie zapoczątkowało nasze miasto, które od tego momentu rosło w siłę.

28 października 1843 roku był wielkim dniem dla miejsca, gdzie żyjemy. Dokładnie wtedy uruchomiono połączenia kolejowe na trasie Wrocław Świebodzki – Jaworzyna Śląska – Świebodzice, co zapoczątkowało istnienie naszego miasta. Wydarzenie to dało przyczynek do szybkiego wzrostu znaczenia tej małej osady kolejowej. Szybko staliśmy się dużym i prężnym węzłem kolejowym. W 1844 otwarto linię w kierunku Świdnicy, a w 1855 pociągi pojechały do Strzegomia.

Wydarzenie, o którym mowa było bez wątpienia skokiem cywilizacyjnym, które owocuje jak widać do dziś. Warto przyjrzeć się temu co pozostało ze świetności tego okresu na terenie Jaworzyny Śląskiej. Mówiąc o zabytkach z tego okresu należy mieć na uwadze wszystkie obiekty zbudowane w ramach budowy linii kolejowej do Świebodzic oraz późniejszych odgałęzień, które powstały na tej kanwie.

Z czasów jak wyglądała kiedyś nasza stacja niewiele pozostało. Przebudowa peronów i pozbywanie się kolejnych zbędnych pomieszczeń zaburzyło charakter tego miejsca. Nie pomagają w tym nawet pozostawione drewniane wiaty, które po restauracji jako jedyne się ostały. Niewątpliwie najważniejszym i najbardziej okazałym zabytkiem jest sam pierwszy historyczny dworzec kolejowy zlokalizowany na peronie nr 2 jaworzyńskiej stacji, który był kiedyś perełką, a dziś popada w ciągłą ruinę. To miejsce, które wyraźnie pokazuje jak wielkie znaczenie z punktu widzenia kolei miało nasze miasto. Jest wiele pomysłów, inicjatyw dotyczących tego miejsca, które niestety nie przynoszą póki co efektów, a szkoda.

Peron nr 2 to również miejsce, gdzie znajduje się niewielki budynek dawnej Milicji Kolejowej, gdzie później znajdowała się tam wartownia Straży Ochrony Kolei. Możemy tu także wyróżnić unikalną, dziś zamkniętą dla użytkowania, kładkę nad torami.

Jaworzyna Śląska to również miejsce, w którym można zobaczyć dwa obiekty związane z utrzymaniem parowozów. Pierwsza najstarsza parowozownia mieści się przy ulicy Powstańców Śląskich i składa się z wieży ciśnień popadającej w ruinę, obrotnicy oraz hali wachlarzowej. O obiekt ten walczyło i pielęgnowało Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej. Drugi obiekt mieści się przy ulicy Towarowej 2, gdzie mieści się Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

To tylko kilka reprezentacyjnych i znanych miejsc z tego okresu, które zostały tu zasygnalizowane. Warto jednak będzie przyjrzeć się im z bliska i opisać w przyszłości, ponieważ to kamienie węgielne pod nasze miasta, miejsce gdzie żyjemy i z którym czujemy więź.

Początki naszego miasta są iście pionierskie. Powstało choć nikt wcześniej na to nie stawiał. Warto o tym pamiętać i mieć tego świadomość.

Marcin Burski

foto: od czytelnika (uroczystość 160 rocznicy otwarcia opisywanej trasy), fotopolska.eu

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz