Wybory samorządowe przed nami. Kto będzie startować? Jak wyglądają terminy

Dobiega końca rekordowa kadencja samorządowa pod względem czasowym. Minione pięć i pół roku zostanie zweryfikowane przez naszych mieszkańców w urnach wyborczych. Jak wyglądają ważne terminy dla ewentualnych komitetów? kto będzie startować? Czy jesteśmy w stanie na tym etapie powiedzieć coś sensownego? O to zapytałem jednego z radnych

21 października 2018 roku wybraliśmy władzę pod względem burmistrza i składu osobowego rady miejskiej w naszej gminie. Była to rekordowa kadencja pod względem czasowym. Trwała ona niestandardowo pięć i pół roku. Wszystko to przez nakładające się wybory do parlamentu co spowodowało przesunięcie czasowe. Dużymi, ostro wyznaczonymi krokami zbliżamy się do końca tej kadencji co oznacza, że nasza lokalna klasa polityczna będzie musiała poddać się weryfikacji wyborczej. Wszystko to co miało zostać zrobione, wydaje się być za nami. Wszelkie wzloty i upadki zostają z tymi, którzy byli ich uczestnikami.

Co wiemy dziś na pewno jeżeli chodzi o zbliżające się wybory? Wiemy, że pierwsza tura wyborów odbędzie się 7 kwietnia. Jeśli będzie to potrzebne druga tura wyborów rozstrzygnie się 22 kwietnia. Aby jednak do tego doszło wszystkie osoby, czy grupy osób, chcących startować w wyborach muszą przejść proces rejestracyjny, który został ostatnio opublikowany przez Państwową Komisję Wyborczą. Do 12 lutego muszą zarejestrować się wszystkie komitety wyborcze chętne do startu w wyborach. Do 4 marca musi nastąpić rejestracja kandydatów na radnych z tych komitetów. Po tej dacie będziemy wiedzieć już bez żadnej wątpliwości, z kogo będziemy mogli wybierać jako mieszkańcy.

Co wiemy dziś na temat tego kto będzie startować? Wydaje się oczywistym, że środowisko burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza, które startuje pod szyldem „Nasza Gmina” wystawi swoją reprezentację osobową w dużej części składającą się z osób zasiadających często po kilkanaście lat w radzie miejskiej. Co jednak z innymi grupami, które nie zawsze stoją na wspólnym stanowisku z naszym włodarzem? o Ustosunkowanie się do sprawy poprosiłem radnego Wojciecha Syntyrza. Radny stwierdził – „To kto będzie startować i czy wogóle będzie okaże się po rejestracji komitetów i kandydatów na radnych. Mogę aktualnie powiedzieć, że prowadzimy szeroko zakrojone rozmowy, co do różnych wariantów przyszłości gminy. Mamy poczucie, że reprezentujemy sporą część lokalnej społeczności, która podziela nasze poglądy i jest to nasze zobowiązanie. O wszystkim będziemy informować, kiedy wszystkie formalności będą za nami. Wydaje się, że to uczciwe podejście. Nie chcemy wprowadzać dodatkowego chaosu, którego i tak jesteśmy uczestnikami nie z naszej winy.”

Upływający czas będzie nam dawać coraz więcej informacji w tej materii o czym na pewno będę informować. Póki co wszystko spoczywa w rękach chętnych do decydowania o losach naszej gminy.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska