Żelbeton w środku pola – „Jama” w Pasiecznej [FOTO]

W bliskiej odległości od wsi Pasieczna, w środku pola znajduje się ciekawa konstrukcja nieznanego przeznaczenia przez mieszkańców zwana „jamą”.

Nasza gmina obfituje w wiele ciekawych nierozwiązanych zagadek, które pobudzają do snucia teorii – często fantastycznych, jak się okaże własnie w tym przypadku. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że mimo tego przeznaczenie wielu z tych miejsc do dziś stanowi wyzwanie.

Jakiś czas temu zostałem zainteresowany obejrzeniem ciekawego obiektu w Pasiecznej zwanego przez mieszkańców „jamą”. Po wskazaniu konkretnych danych co do umiejscowienia postanowiłem się tam wybrać, aby zrobić krótki rekonesans w terenie i zapoznać się z tym obiektem. Wchodząc od głównej drogi poszedłem lekko pod górę polną drogą by dojść do wielkiego porośniętego leju w ziemi. Gdy zobaczyłem to miejsce na początku pomyślałem, że spóźniłem się i ślad po owej „jamie” zniknął. Zacząłem jednak obchodzić ten teren i mimo wszystko szukać tej zagadki, którą jak się okazało udało się odnaleźć.

Czym jest owa „jama”? Jest to mały, żelbetowy obiekt ziemny z małym pomieszczeniem w środku. Patrząc na okolicę dziwi jego umiejscowienie i sam kształt. Ciężko wyrokować, z czym mamy do czynienia. Według uzyskanych informacji, na terenie gdzie znajduje się obiekt funkcjonowała kiedyś piaskownia. Nie daje to jednak odpowiedzi co do jego przeznaczenia. Czy był to magazyn? Bunkier? Pomieszczenie gospodarcze na potrzeby piaskowni? Podczas rozmowy z jednym z mieszkańców pojawiła się nawet teoria, że to tylko zachowany fragment większej konstrukcji, a całość to schron, który ciągnie się aż do stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej! Trzeba przyznać, że ostatnia teoria wygląda dość fantastycznie i ciężko o jej weryfikację.

Zwracam się z gorącą prośbą o kontakt i informacje każdego kto mógłby powiedzieć coś więcej na temat tego miejsca, które muszę przyznać jest dość ciekawe. Niejednokrotnie podobne apele przynosiły pozytywne skutki (o jednym z nich już wkrótce) dlatego wierzę, że i teraz razem uda się coś sensownego ustalić.

foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Jedna myśl na temat “Żelbeton w środku pola – „Jama” w Pasiecznej [FOTO]

Dodaj komentarz