Nadwyżka wątpliwości

Niewiele osób pamięta jak szumnie ogłaszano znakomity budżet Gminy na rok 2019 zakładający nadwyżkę w kwocie ponad 3,5 mln złotych. Okazuje się, że zakładana nadwyżka w takiej wysokości może okazać się iluzją.

Jak zakładano większość środków z 3,5 mln miało zostać przekazane na wykup długu, którego termin mija w tym roku.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni debatowali nad projektem uchwały dotyczącym przeniesienia długu Gminy w czasie. Projekt przedłożony przez Burmistrza mówił o przeniesieniu 400 tysięcy złotych na 2024 rok oraz 250 tysięcy złotych do 2031 roku a także wykupie 2 mln złotych jeszcze w tym roku. Powodem odwlekania w czasie wykupu jest brak możliwości sprzedaży ziemi pod jaworzyńską podstrefę ekonomiczną.

Radny Wojciech Syntyrz zapytał o kwotowy koszt przeniesienia wspomnianych 650 tysięcy złotych na kolejne lata. Zarówno Pani Skarbnik oraz Wiceburmistrz Zawisza nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie oraz podać orientacyjnych kwot.

Jak się okazuje oprocentowanie takiego długu w tej chwili i dla takich gmin jak nasza, oscyluje w granicach 3,5% w skali roku. Rachunek jest zatem prosty: – dla 400 tysięcy złotych w ciągu 5 lat poniesiemy koszt rzędu 70.000 zł, – a dla 250 tysięcy złotych w ciągu 12 lat koszt 105.000 zł.

Co istotne są to koszty, które mogą wzrosnąć bo są uzależnione od wskaźnika cen panujących w kraju, który z kwartału na kwartał nieznacznie ale jednak zwiększa się.

(du)

foto: biznes.gazetaprawna.pl

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz