Wyższe podatki w 2019 roku

Podczas II nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej ustalano m.in. kwoty stawek podatku od nieruchomości i środków transportowych na terenie Gminy Jaworzyna Śląska na 2019 rok. Stawki w przeważającej części są najwyższymi z dopuszczalnych w myśl Rozporządzenia Ministra Finansów.

Jeżeli chodzi o stawki podatku od nieruchomości, to podwyżkę odczujemy wszyscy. O 0,02zł/m2 podwyższona została stawka od mieszkalnej powierzchni użytkowej. Najwięcej bo o 0,37 zł/m2 podwyżkę otrzymali przedsiębiorcy (z 23,10zł na 23,47zł) – z tytułu metrażu w budynkach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza. Jak wspomniano wcześniej tylko jeden podatek spośród dziewięciu nie został podniesiony do maksimum.

Za podwyżką podatków głosowali Radni: Artur Nazimek, Katarzyna Chmielowiec, Adrianna Kotów-Jędras, Sebastian Grajaszek, Wiesław Dybeł, Marian Gawron, Romuald Madaj, Arkadiusz Stelmach i Sylwester Terpic.

Przeciw podwyżce głosowali Radni: Wojciech Syntyrz, Marcin Kantor, Grażyna Bugajska, Anna Szczepaniak-Jaroszewska i Mariusz Więcek.

Wstrzymała się Radna Barbara Chromy.

Z kolei stawki podatku od środków transportowych zostały zaproponowane w wysokości zbliżonej do górnej granicy (często były zaokrąglane do pełnej złotówki – np. samochód ciężarowy 3,5t do 5,5t: stawka z uchwały 832,00 zł przy maksimum 832,71zł). W taki sposób zbliżono się do maksimum z Obwieszczenia Ministra Finansów.

Za podwyżką podatków głosowali Radni: Artur Nazimek, Katarzyna Chmielowiec, Sebastian Grajaszek, Adrianna Kotów-Jędras, Barbara Chromy, Romuald Madaj, Marian Gawron, Wiesław Dybeł i Sylwester Terpic.

Przeciw podwyżce podatków głosowali Radni: Wojciech Syntyrz, Marcin Kantor, Grażyna Bugajska, Mariusz Więcek i Anna Szczepaniak-Jaroszewska.

Wstrzymał się Radny Arkadiusz Stelmach

Podczas dyskusji nad wskazanymi uchwałami Marcin Kantor złożył dwie poprawki obniżające stawki. Jednocześnie Wojciech Syntyrz argumentował, że stawki od środków transportu należałoby obniżyć, aby stały się konkurencyjne do stawek z okolicznych Gmin i tym samym, aby ich ściągalność była wyższa. Niestety poprawki zostały odrzucone, a zaproponowane przez Burmistrza stawki przegłosowane.

Zachęcamy do oglądania sesji Rady Miejskiej online pod adresem: www.jaworzyna.sesja.pl. Znajduje się tam archiwum sesji, które się odbyły oraz możliwość obejrzenia obrad na żywo.

Marcin Burski

Źródło: bip.jaworzyna.net

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz