Miłość i odkrywanie [OPINIA]

Mimo, że w tytule wspomniałem, że będziemy mieli do czynienia z opinią, to jest to raczej zachęta. Zachęta do miłości i odkrywania.

Tegoroczna wiosna pokazywała nam swoje różne, skrajne oblicza. Nie mieliśmy wielu okazji do wypoczynku na świeżym powietrzu, mimo najszczerszych chęci. Na szczęście aktualnie kurs pogodowy jest diametralnie inny, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Daje nam to wiele możliwości do spędzania wolnego czasu aktywnie, na łonie natury. Opisany trend mocno wzmacnia się w naszych przekonaniach i stylu życia, co warto przekuwać na miłość i odkrywanie naszych jakże pięknych terenów, które skrywają w sobie wiele nie odkrytego i tajemniczego co niewątpliwie jest naszym atutem.

Nasza gmina nie ma być może na swojej mapie wielu szlaków turystycznych, wież widokowych, czy zapierających dech w piersiach szczytów. To równinna gmina na przedgórzu sudeckim, która tylko w dalszych planach krajobrazowych ma na horyzoncie góry, piękne Sudety. Nie oznacza to jednak, że nie mamy się czym pochwalić , czy skierować się na spacer, lub wycieczkę rowerową, jednocześnie poznawając miejsce i historię z nim związaną. Mamy wiele pięknych, malowniczych dróg wśród pól, które łączą nasze wsie. Nie są to długie dystanse i każdy z nas może pozwolić sobie na taki spacer (nawet dzieląc go na etapy).

Idąc daną ścieżką, często przechodzimy obok jakiegoś obiektu, nie zdając sobie sprawy jaka historia jest z nim związana. Są to często obiekty, których na pierwszy rzut oka nie widać, ponieważ maskuje go natura. Wnikliwe jednak usposobienie na pewno pozwoli nam je odnaleźć. Są to rzeczy nie opisane na tablicach, ale często o nich wspominam na łamach Wieści, aby zajrzeć do ich, pochylić się nad nimi, lub pomóc rozwikłać zagadkę związaną z tym miejsce.

Często wyjeżdżamy w dalsze trasy, w urokliwe miejsca. Niczym dziwnym nie jest już rower na bagażniku samochodowym, który pozwala nam przewieźć sprzęt. Może warto jednak poświęcić parę popołudni, i nie wyjeżdżać gdzieś dalej, tylko poznać z zupełnie innej strony naszą gminę. To ciekawa alternatywa i propozycja, która może niejednego zaskoczyć. Zaglądajmy tam, gdzie nas nie było, stańmy się odkrywcami naszej małej ojczyzny.

Jest poczucie, że urok naszej gminy jest za mało eksponowany. Możemy to zmienić i pokazywać, że mimo wszystkich niedostatków żyjemy w pięknym miejscu. Aktualny wakacyjny czas na pewno sprzyja takim zobowiązaniom i podróżom.

Warto przejrzeć stronę internetową Wieści i jeszcze raz poczytać o tych ciekawych, nieodkrytych jeszcze masowo miejscach i dotrzeć tam. W razie braku koncepcji na wycieczkę, zawsze służę pomocą do wytyczenia jej i podpowiedzenia co możemy zobaczyć na danej trasie. Zachęcam jeszcze raz do takiej aktywności. Nasza gmina zasługuje na nią.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz