Na żwirowni gorąco

W ostatnim czasie jaworzyńska żwirownia stała się częstym kierunkiem wyjazdów naszej Ochotniczej Straży Pożarnej ze względu na nielegalne wypalanie traw w tamtym obszarze

Nielegalne wypalanie traw to zjawisko, które chyba już na stałe wpisuje się w niechlubny sezonowy kalendarz zdarzeń. Prawie codziennie słyszymy o kolejnych doniesieniach Ochotniczych Straży Pożarnych z wyjazdów do takich spraw, gdzie dogaszane są kolejne połacie wypalonego terenu. Do takich miejsc można zaliczyć również naszą jaworzyńską żwirownie, gdzie nasza straż w ostatnim czasie była zmuszona do wyjazdów w różne miejsca na tym obszarze.

Jaworzyńska żwirownia mimo, że od kilku lat straciła na swoim potencjale i wyglądzie nadal jest wdzięcznym kierunkiem wędrówek i spacerów naszych mieszkańców, którzy szukają miejsca, gdzie można poczuć choć odrobinę natury. Wszystko to zakłóca nielegalne podpalanie traw, które trawią to miejsce. W ostatnim tygodniu nasza straż musiała wyjeżdżać kilkukrotnie w to miejsce, aby dogaszać kolejne podpalane tereny. Budzi to duży opór i niezadowolenie naszych mieszkańców, którzy otwarcie mówią o niszczeniu lokalnego potencjału i miejsca, gdzie można odpocząć na różne sposoby

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni. Dlatego tak ważne jest, aby przeciwdziałać takim działaniom i nie dopuszczać do nich. Są to ważne argumenty, które mimo, że podnoszone w edukacji mieszkańców nie przynoszą pożądanego skutku.

Jaworzyńska żwirownia mimo swojego piękna i potencjału popada w coraz większe zapomnienie i zniszczenie. Ma na to pływ wiele czynników. Teraz dochodzą do tego nielegalne podpalania tego miejsca. Reagujmy, bądźmy czujni, nie pozwólmy na degradację tego miejsca.

foto: facebook Ochotnicza Straż Pożarna w Jaworzynie Śląskiej

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *