Powrót do sprawy przymusowych jeńców w naszej gminie

Powracamy do sprawy jeńców przymusowych w naszej gminie. Tym razem oprzemy się na ustalenia jednego z naszych mieszkańców, który dotarł do materiałów o radzieckich jeńcach w Jaworzynie Śląskiej.

Artykuł o o Komandach Stalagu VIII A Görlitz w naszej Gminie odbił się szerokim echem zainteresowania wśród naszych mieszkańców. O sprawie pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ. Opieraliśmy się tutaj o ustalenia na temat komand na terenach wsi w naszej Gminie. Okazuje się, że problem ten dotyczył również naszego miasta. Należy tu od razu zrobić zastrzeżenie, że nie będziemy tu mówić o więźniach podobozu Gross Rosen, o którym już kiedyś pisaliśmy, a do do którego na pewno powrócimy.

Jeden z naszych mieszkańców i czytelników Wieści poczynił własne ustalenia m.in w dostępnych rosyjskich archiwach internetowych, gdzie dotarł do informacji o radzieckich jeńcach wojennych, którzy podczas II wojny światowej pracowali, umierali i byli chowani w naszym mieście.

W samej Jaworzynie Śląskiej istniało komando pracy jeńców radzieckich, które podlegało pod Stalag 308 (VIII E), Neuhammer (pełna nazwa: Kriegsgefangenen Mannschafts-Stammlager-stacjonarny obóz jeniecki) dzisiaj jest to Świętoszów. Czyli mówimy tu o odrębnym komandzie od Stalagu VIII A Görlitz, o którym pisaliśmy.

Czym zajmowali się wskazani jeńcy w naszym mieście? Być może pracowali przymusowo na kolei lub w zakładzie porcelany. Nie wykluczone, że byli wysyłani do prac polowych do okolicznych rolników, którzy korzystali z darmowej siły roboczej.

Zachowało się kilka kartotek jeńców radzieckich, którzy przebywali w Jaworzynie Śląskiej i jak wynika z zapisów ewidencyjnych tutaj ponieśli śmierć i zostali pochowani na miejscowym cmentarzu.

Zdjęcie tytułowe do artykułu dotyczy księgi zgonów stalagu z zapisem miejsca i daty pochówku jeńca.

Pod pozycją 1897 – RUGALSKI Stefan zmarł 10.10.1941 r. pochowany na cmentarzu w Königszelt 11.10.1941 r. Reihe 1 Grab 3 (rząd 1 grób 3).

Pozycja 1898 – Sineltschikow Anatolij zmarł 11.10.1941 r. pochowany 12.10.1941 r. Reihe 1 Grab 4.

Temat ciemnych kart naszej ziemi dotyczących pracy przymusowej nie był nigdy odkrywany i był przemilczany. Okazuje się, że stoi przed nami tajemnica i zapełnienie luki historii związanej z niemiecką obecnością na tych ziemiach. Do tematu zapewne będziemy powracać jeszcze nie raz.

informacje i fotografie od czytelnika

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz